2 Şubat 2013 Cumartesi

BOL KAKAOLU KURABİYE

Merhaba,
Uzun bir ara oldu biliyorum. Tatilde yaptıklarımı paylaşma sözü vermiştim oysa.....Biraz teknik olanaksızlıklar biraz zaman kısıtlılığı neden oldu buna. Geldikten sonra ise 4-5 gün saat farkına alışmalar, ardından uyku düzeninimi yeniden oturtmaya çalışmalar.... Ve uzun bir aradan sonra başlanan spor....Hala ağrılarım devam ediyor. Benden sizlere tavsiye; benim gibi uzun bir süre (Ben 40 gün ara verdim) sporu bırakmak zorunda kalırsanız tekrar başladığınızda yeni bir programla başlamayın.... Heleki ağır bir programla....Şu an ilk haftayı geride bırakıyorum... Kas ağrılarım için kas gevşeticiye bile başladım:(
Neyse ben kendi dertlerimi dökmeye gelmemiştim aslında buraya. Sizlere merhaba ve ben geldim demek için PC başına geçmiş idim......
Sizleri ve bloğumu çok özledim...
MALZEMELER
125 gr oda ısısında tereyağı
1/4 cup pudra şekeri 
1/2 cup mısır nişastası
1/4 cup Kakao
100 gr un
Fındık kreması

Fırın tepsisini yağlı kağıtla döşeyelim. 
Fırınımızı 165 dereceye ayarlayalım.
Derin bir karıştırma kabında tereyağını tahta kaşıkla krema gibi olana kadar karıştıralım. 
Pudra şekeri, mısır nişastası, kakao, unu tereyagina ekleyip tum malzemeleri karıştıralım. (Katı bir hamur olacak.) Bütün malzemeleri elimizle iyice yoğurup top haline getirelim. 
Bu top halindeki hamurdan bir dondurma kaigi ile hamurlar kopartip tepsimize aralikli olarak dizelim.  
Üzerlerine bir çatal ile hafifçe bastıralim. (Bastırma işlemini yaparken ara sira çatalı suyla ıslatalım. Boylece catal  hamura yapışmaz ve kolaylıkla ayrılır.)
Bütün hamurları çatalla şekillendirdikten sonra fırında 22-25 dakika pişirelim. Pişmiş kurabiyelerin dış kenarları hafif sert olup ortası biraz yumuşak kalacak.
Tepsiyi fırından çıkarıp tel ızgara üzerine alalim ve ılınıncaya kadar bekletelim.
Ilımış kurabiyeleri tepsiden teker teker dikkatlice alarak tekrar tel ızgara üzerine dizelim ve iyice soğuyup sertleşmesini bekleyelim.
Soğumuş kurabiyelerin bir tanesinin iç yüzeyine tatlı kaşığı ölçüsünde fındık kreması koyup diğer bir kurabiyeyi üzerine kapatıp hafifçe bastırarak yapıştıralim. 
Diğer kurabiyelere aynı işlemi yaparak hepsini servis tabağına dizip servis edelim.
Afiyet olsun.

3 yorum:

nursen aksoy dedi ki...

Ellerinize sağlık,bayılıyorum böyle kurabiyelere..Nefis olmuş sizinkide..

tatlilar gülcandan dedi ki...

Cok güzel görünüyor ellerinize saglik afiyetler olsun

Emine Kaya dedi ki...

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık..