5 Eylül 2016 Pazartesi

EV YAPIMI YOĞURT

Uzun zamandır yaynlamak istediğim bir yayzıydı bu.....
Annemden öğrendiğim bir tarif daha.
Eskiden daha hazır yoğurt diye bir kavram evimize girmemişken hepimizin buz dolabında ev yapımı yoğurtlar olurdu.. Şimdilerde tekrar hake ettiği yeri alıyor..
Öncelikle tanıdık güvenilir bir köylüden süt temin etmemiz gerekiyor sonrası basit. Birde komsumuzdan arkadaşımızdan yoğurt mayası. Bir yemek kaşığı yeter de artar bile:)
Sütü temiz bir tülbentten süzdükten sonra bir kaç taşım kaynatalım. Sütü kaynattığımız ölçüde steril olup  suyunu kaybedecek ve yoğurdumuz daha koyu kıvamlı olacak.
Maya yapacağımız kaba sütü aktaralım.
Yoğurdu nerede mayalıyacak isek sofra bezini serip ortasına içinde süt olan kabımızı yerleştirelim. Bunu sütümüz uygun sıcaklığa gelirken yoğurdun mayalanacağı ortamı ısıtmış olmak için yapıyoruz. Böylece sütümüz çabuk soğumayacak.
Yoğurt yapımının formülü süt maya ile karıştıktan sonra ne çok çabuk soğumalı ne de geç. Erken soğur ise yoğurt sulu olacaktır. Hatta süt kesilebilir bile. Geç olursada ekşiyecektir yoğurt.
Şimdi sütümüzün ısısı eğer bir elektronik derece var ise 42 dereceye inince mayamızın olduğu kaseye bir iki kaşık süt ekleyip çırpalım.Veya serçe parmağı formülünü kullanalım.Şöyleki sütün ısısı parmahımızı ısırmayacak sıcaklıkta olmalı.
Süt ile aynı ısıya ulaşan maya süt ile buluşmaya hazırdır.
Sütü mayaladıktan sonra üzerine bir süzgeç kapattıktan sonra sıcak tutmak için bir başka sofra bezi ve ortamın ısısına göre bir hırka ile kapatalım.
Yaklaşık 4-6 saat içinde sütümüz yoğurt olacaktır.
Kabımızı hafifçe salladığımızda yoğurdun olup olmadığını kontrol edip buzdolabına kaldıralım ve mümkünse 24 saat hiç dokunmayalım.
Afiyet olsun.

Hiç yorum yok: