Hibiskus hücre rejenerasyonu için çok faydalı bir bitkidir. Yaşlanmayı geciktirir ve bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler. Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kan şekerini düzenleyici etkileri vardır.
* Hibiskus çayı, tansiyon düşüren bitkiler arasındadır. Yüksek tansiyona bitkisel çözüm tedavisi sunar.
* Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür. Ayrıca grip ve boğaz yolu hastalıklarında öksürük sorununda nefes açıcı bitkisel kür olarak kullanılmaktadır.
* Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
* Kireçlenmeyi önleyicidir.
* Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.
* Hibiskus bitkisi ağırlıklı olarak taç yapraklarından anthocyanin grubu etkin maddeleri bol miktarda içerdiği için guatr ve tiroid şikayeti olanların kullanmaması gerekir. Unutmayın, anthocyanin’ler goitrogenik özelliklidir. Goitrogenik, “guatra neden olan” demektir.
* Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus bitki çayının günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır. Hibiskus bitki çayı hem antiseptik hem de antibakteriyeldir.
* Damar sertliği (atherosklerozis) şikâyeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Zaman zaman uygulanacak hibiskus kürüyle, damar sertliğine karşı önleyici kür uygulanmış olur.